Başkandan Mesaj
 
 

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM,

9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisinde ettiği yeminle beraber Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamıştır. Yeni sistemle birlikte tabii olduğumuz Gümrük ve Ticaret Bakanlığında da değişiklikler olmuş, Ticaret Bakanlığı adı altında Ekonomi Bakanlığı ile birleşme gerçekleşmiştir.

Bu sistem ve organizasyon değişikliği sonrasında Ticaret Bakanlığı’na Sn. Ruhsar PEKCAN hanımefendi, Bakan yardımcılıklarına ise Sn. Gonca Yılmaz BATUR hanımefendi ile Sn. Fatih METİN beyefendi atanmıştır.

Bu organizasyon değişikliği sonrası yeniliklere açık, hızlı ve daha yalın bir yönetim şeklinin temelleri atılmıştır. Her zaman olduğu meslek örgütümüzün de bu yapının bölünmez bir parçası olarak yeniliklere adapte olacağından eminiz.

Bakanlığımızın yürüteceği kolaylaştırma ve yenilik projelerinde, derneklerimiz de aktif olarak rol alacak olup; Dernek merkezlerimize, şahsıma ve yönetim kurulunda görevli arkadaşlarımıza sizlerin de görüş ve önerilerini bildirerek destek vermeleri, bu süreç ve yapılanma içerisinde kendimizi, mesleğimizi ve devamı açısından asgari ücret tarifesini çok iyi anlatıyor olmamız, özellikle bu noktada gelebilecek her türlü görüş ve önerileriniz önem arz etmektedir.  

Dış ticaret süreçlerinde maalesef ithalatçı ve ihracatçı firmalar ödemiş oldukları maliyetleri ayrıştıramamakta ve tüm süreçlerde ödemiş oldukları ardiye, nakliye, liman hizmetleri, birlik ücretleri ve KDV, GV. ödemelerini firmalarımız üzerinden gerçekleştirdiklerinden dolayı, ödenen ücretlerin tamamının firmalarımıza ödendiği “gümrükçüye ödeme” gibi bir algı oluşmasına sebep vermektedir. Mesleğimizin sürdürülebilir olması adına dış ticaret maliyetlerinin ithalatçı ve ihracatçı firmalara çok iyi anlatılıyor olması, mümkünse bu ödemeleri direkt olarak yapmaları sağlanmalıdır ki, vermiş olduğumuz hizmet karşılığında almış olduğumuz ücretlerin tüm süreç içerisinde çok küçük bir parçayı teşkil ettiği anlaşılabilecektir.

Yukarıda belirtmiş olduğum dış ticaret süreçlerinde maliyetlerin ayrıştırılması, ödemelerin firmalarımız üzerimizden yapılmasının azaltılması, ayrıca bizlerin iş yükünü hafiflettiği gibi finansal açıdan da bazı meslektaşlarımızın yaşadığı sorunları ortadan kaldıracaktır.

Döviz kurları üzerinden son dönemlerde ülkemiz ekonomisine yapılan hain saldırılara karşı, tüm meslek mensuplarımızın dik bir duruş sergilemesi, bu saldırıları bertaraf etmek noktasında önemli bir rol olacaktır.  

Yaptığımız ve yapacağımız tüm faaliyet ve çalışmalar hakkında sizlere yazılarımla bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğimi bildirir, şahsım ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına gelecek tüm soru, görüş ve önerilerinizi beklediğimizi belirtir, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

Saygılarımla,

                                                                                                    Orhan KATTAŞ

                                                                                               Yön. Kur. Başkanı